„Meno avilio“ jaunųjų programerių filmų rinkinys  

Visi filmai

Tarp dviejų revoliucijų

Aštuntajame dešimtmetyje susipažinusios Bukarešto medicinos universitete, rumunė Maria ir iranietė Zahra užmezga gilų, artimą ryšį. Tačiau jų likimai išsiskirs Zahrai nusprendus grįžti į gimtąjį Iraną dalyvauti politiniame perversme, kuris vėliau išauga į revoliuciją. Pokyčių vėjai neaplenks ir Rumunijos; čia likusi Maria liudys revoliuciją, kurios metu bus nuverstas komunistinis Ceaușescu režimas. Dviem šalims judant skirtingomis politinėmis kryptimis, moterys dar dešimt metų palaikys ryšį laiškais. Tačiau viltį sulaukti geresnės ateities keis nerimas, baimė, netektys. Dėl politinių neramumų išaugęs atstumas jau niekada nesumažės, o klausimų kupini paskutiniai Marios laiškai Zharai taip ir liks neatsakyti. 

Programą „Asmeninės perspektyvos“  sudarė kinotyrininkės dr. Renata Šukaitytė ir dr. Zanė Balčus, kuria siekiama pristatyti šiuolaikiniame dokumentininiame kine ryškią tendenciją – kūrėjų polinkį apie sudėtingus socialinio, politinio gyvenimo klausimus, kalbėti asmeniškai jautriai, estetiškai paveikiai ir intelektualiai.

„Tarp dviejų revoliucijų“ – tai hibridinė dokumentika, kurioje archyviniai 8–9-ojo dešimtmečių kadrai derinami su filmo režisieriaus Vlado Petrio ir šiuolaikinės rumunų rašytojos Lavinios Branistes sukurtais laiškais. Politinių sukilimų pažymėtoms Irano ir Rumunijos istorijoms nagrinėti režisierius pasirenka suasmeninantį epistoliarinį formatą taip primindamas, kad jose dalyvavo ir kovojo žmonės. Formuojami veikėjų Zahros ir Marios portretai – be galo įtikinami, nors jų niekad nematome ekrane; bet kuri protestuojančiųjų minioje pasirodanti moteris gali būti Petrio filmo herojė. (Ona Kotryna Dikavičiūtė)

Vlad Petri

Vlad Petri kuria hibridinę dokumentiką jungdamas savo asmeninę ir viešą archyvinę medžiagą,režisierių domina politinės ir socialinės temos. Petri filmai sėkmingai pasirodė Berlyno, Roterdamo, Sarajevo, Jihlavos festivaliuose.

Apdovanojimai

Tarptautinis Berlyno kino festivalis – „FIPRESCI“ apdovanojimas už geriausią filmą „Forum“
programoje, 2023
Tarptautinis Zagrebo dokumentinių filmų festivalis – specialusis paminėjimas, 2023
Tarptautinis Transilvanijos kino festivalis – geriausias rumunų ilgametražis filmas, „FIPRESCI“
apdovanojimas Rumunijos dienų konkurse, 2023

Šį filmą į savo programą atsirinko „Meno avilio“ jaunieji programeriai.

Jaunieji programeriai – edukacinė „Meno avilio“ iniciatyva, kuria siekiama suteikti galimybę jauniems žmonėms „pasimatuoti“ filmų programos sudarytojo/s profesiją: žiūrėti filmus, apie juos diskutuoti, patiems sudaryti filmų programas bei jas viešinti. Kartu tai puiki proga susitikti bendraminčių, bendraujant su profesionalais/ėmis ugdyti atidų žvilgsnį į ekraną ir pasaulį, reikšti mintis ir jausmus bei dalintis jais su kitais.

Vilniaus dokumentinių filmų festivalis atveria duris „Meno avilio“ jauniesiems programeriams jau trečius metus iš eilės. Šiemet jaunų žmonių komanda kviečia į specialiąsias „dvigubas“ filmų peržiūras (angl. „double bills“). Jose – ilgametražio ir trumpametražio dokumentinio filmo derinys, sudarytas iš dviejų festivalių – Vilniaus dokumentinių filmų festivalio ir Vilniaus trumpųjų filmų festivalio – programų.

Peržiūrų bendraorganizatorius Vilniaus trumpųjų filmų festivalis dalyvauja tarptautiniame projekte „Young4Film. Europos kino festivalių tinklas“. Projekto tikslas – ugdyti festivalių auditoriją ir populiarinti Europos kiną tarp įvairaus amžiaus vaikų ir jaunų žmonių. Eksperto teisėmis projekte dalyvauja ir VšĮ „Meno avilys“. „Young4Film“, kaip ir jaunuosius programerius, įkvėpė tarptautinis projektas „Moving Cinema“.

Filmo seansai

09.22 Penktadienis
  • „Arlekinas“ (Klaipėda) 18:00

09.23 Šeštadienis
  • Paupio „Pasaka“ (Vilnius) 18:00

09.24 Sekmadienis
  • „Skalvija“ (Vilnius) 18:45 Pristatymas


Informacija

Režisierius: Vlad Petri
Scenarijus: Lavinia Braniste, Vlad Petri
Montažas: Dragos Apetri, Catalin Cristutiu, Vlad Petri
Garsas: Filip Muresan, Vlad Voinescu
Muzika: Filip Sertic
Prodiuserė: Monica Lãzurean-Gorgan
Gamintojas: Activ Docs
Rumunija, Kroatija, Iranas, Kataras, 2023, 71 min.