2021.09.24

festivalį atidarė J. Matulevičiaus ir P. Aničo „Auksinio flakono“ premjera

Vakar „Skalvijos“ kino centre prasidėjo 18-asis Vilniaus dokumentinių filmų festivalis (VDFF). Jurgio Matulevičiaus ir Pauliaus Aničo filmo „Auksinis flakonas“ premjera bei elektroakustinio dueto „Ambulance on Fire“ koncertu atidarytas festivalis šiemet ir vėl kviečia žiūrėti rinktinę dokumentiką. Lietuvių autorių premjeros, naujausi dokumentiniai filmai iš viso pasaulio, unikalaus menininko retrospektyva ir virtualiosios realybės patirtys – rugsėjo 23–spalio 10 d. – Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir internete.

Festivalio atidarymo vakaro dalyviai pirmieji Lietuvoje pamatė naujausią J. Matulevičiaus ir P. Aničo filmą „Auksinis flakonas“ (2021).

„Viskas prasidėjo nuo elektros poreikio dirbant kitame filme, – filmo priešistorę pasakoja vienas jo kūrėjų P. Aničas. – Jurgis nuėjo paprašyti elektros. Grįžęs pasakė, kad turiu pamatyti tą butą. Nuėjęs pamačiau žmogų su ūsais, panašų į Tarkovskį. Susitarėme, kad vieną gražią dieną grįšim filmuoti pas juos.“

Stebimosios dokumentikos trumpametražis fiksuoja keturių mįslingų personų gyvenimą, balansuojantį ant socialumo ribos. Svaigioje egzistencinėje prieblandoje, kurioje skendi filmo herojų kasdienybė, išryškėja žmogiškumo kontūrai. Jie primena: žmogaus jausmai, troškimai ir tikėjimas nepriklauso nuo jo statuso visuomenėje ar socialinio sluoksnio, kuriam jis „priklauso“.

„Filmo herojai šiuolaikiniam žmogui nematomi ir netgi nepriimtini, – interviu LRT KLASIKOS laidos „Pilno metro“ metu yra sakęs J. Matulevičius. – Filmuojant kartais atrodė, kad kuriam filmą apie žmones, kurie neegzistuoja. Jie gyvena labai uždaroje bendruomenėje, neturėjo net pasų. Ir nors gyvenime patyrė daug nelaimių, jie vis tiek bando surasti tą šviesą. Kad ir kaip skurdžiai begyventų, jų siela – nėra skurdi.“

Rugsėjo 26 d., šį sekmadienį, po seanso „Auksinio flakono“ kūrėjai „Skalvijos“ kino centre susitiks su žiūrovais, atsakys į jų klausimus.

Susitikimų su kūrėjais pilnas savaitgalis

Festivalio organizatoriai kviečia nepraleisti progos susitikti ir su kitais šių metų festivalio svečiais: filmo „Raganos iš Rytų“ (2021) režisieriumi Julienu Faraut ir „Kylanti uola“ (2021) autoriumi Fernu Silva – abu kino kūrėjus seansuose bus galima sutikti rugsėjo 25 bei 26 d. Rugsėjo 30 d. vyks pokalbis su dar vienos lietuviškos premjeros – filmo „Nevermore“ – autore Gerda Paliušyte.

Be lietuvių filmų premjerų, festivalis šiais metais taip pat  pristato įdomiausius pasaulio dokumentininkų ieškojimus atspindinčią pagrindinę programą, teminę programą „Žemės stebėtojai“, kviesiančią pamąstyti apie paraleles tarp žemės ir kosmoso, virtualios realybės filmų programą ir šveicarų-kanadiečių režisieriaus Peterio Mettlerio kūrybos retrospektyvą.

Festivalis vyksta rugsėjo 23–spalio 3 d. – Vilniuje, spalio 1 d. Kaune, spalio 8–10 d. – Klaipėdoje. VDFF filmus kvies žiūrėti ir virtualiai: www.skalvija.lt ir www.vdff.lt.

Festivalį finansuoja Lietuvos kino centras.